آغاز اصلاح فرآیندهای مرتبط با سازمان نظام‌مهندسی


به گزارش پایگاه ” اخبار معماری  ”  به نقل از ایلنا،‌ عبدالرضا گلپایگانی معاون شهردار تهران در این خصوص گفت: نوع تعامل شهرداری با نهادهای مؤثر در ساخت‌وسازها ازجمله سازمان نظام‌مهندسی ساختمان در زمان صدور پروانه مؤثر است، در این جهت آسیب‌شناسی فرآیندهای موجود و بازنگری تعاملات به‌منظور تسهیل در امور جاری و سرعت بخشی در خدمت‌رسانی به شهروندان محترم امری ضروری است.

وی افزود: با این هدف و با همراهی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران، تفاهم‌نامه‌ای بین معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران و این سازمان منعقد شد که ثمره آن می‌تواند موجب کاهش زمان صدور پروانه، ارتقاء کیفیت طراحی، شفافیت، اجرای دقیق قانون و مبارزه با برگه فروشی باشد.

گلپایگانی در توضیح مفاد این تفاهم‌نامه گفت: بر اساس مبحث دوم مقررات ملی ساختمان پیش‌بینی شده است که کنترل نقشه‌های اجرائی توسط سازمان نظام‌مهندسی صورت پذیرد که در این تفاهم‌نامه با توجه به تجربه چندین ساله نظام‌مهندسی و برای جلوگیری از طولانی شدن زمان صدور پروانه ساختمانی قرار شد کنترل نقشه‌های فاز دو توسط سازمان نظام‌مهندسی از مرحله فرآیند صدور پروانه حذف شود و پس از وصول قطعی عوارض شهرداری، کلیه نقشه‌های معماری، سازه، برق و مکانیک و همچنین مطالعات ژئوتکنیک جهت کنترل (مبحث دوم مقررات ملی ساختمان) به سازمان نظام‌مهندسی ارسال شود.

گلپایگانی افزود: نظام‌مهندسی پس از بررسی نقشه‌ها، اشکالات را به مهندس طراح عضو خود اعلام می‌کند و طراح لازم است نقشه‌ها را اصلاح  نماید؛ در آیین‌نامه زمان لازم برای این کنترل، ۳۰ روز پیش‌بینی شده است.

معاون شهردار تهران بیان کرد: طبق این تفاهم‌نامه مبلغ دستمزد مهندس ناظر از فیش عوارض شهرداری جدا شده و توسط سازمان نظام‌مهندسی ساختمان و بر مبنای تعرفه مصوب از طریق “سامانه تهران من” به مالک اعلام می‌شود.

گلپایگانی گفت: همچنین به ‌منظور توزیع عادلانه‌تر کار بین همه مهندسان در استان تهران پیش‌بینی شده است که   پذیرش برگه تعهد مهندسان طراح و کنترل ظرفیت طراحان از طریق ارتباط سیستمی شهرداری تهران با نظام‌مهندسی، به‌صورت یکپارچه و در کل استان صورت ‌گیرد که امیدواریم با این کار  بتوانیم گام‌های مؤثری برای بهبود کیفیت طراحی و ارتقا پایگاه اجتماعی مهندسان برداریم. 

وی تأکید کرد: تعیین سقف زمانی ۶ روز، برای معرفی مهندسان  ناظر و تشکیل کارگروه مشترک برای پی گیری رفع اشکالات ارجاع انتخابی نظارت از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه هست و قرار شد به‌منظور تحقق برنامه‌های دولت الکترونیک و شتاب دادن به ارائه خدمات فنی و مهندسی، سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران همه ظرفیت‌های خود را برای فعال‌سازی امضای الکترونیکی به کار بندد. 

براساس گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، گلپایگانی در پایان گفت: یکی از نکات مهم این تفاهم‌نامه، پافشاری بر رویکرد شفاف‌سازی کارهای شهرداری تهران و سازمان نظام‌مهندسی استان تهران است؛ بر این اساس قرار شد چگونگی روند ارجاع نظارت توسط سازمان نظام‌مهندسی ساختمان در سامانه شفافیت شهرداری تهران بارگذاری شود تا همه مردم و مهندسان عضو سازمان، به‌صورت آشکار بر چگونگی توزیع کار نظارت و دیدبانی داشته باشند.

آموزشاخباراخبار معمارینامارو

آموزش معماریاثار معماریاخبار معماریبازسازیتاریخ معماریتجارب معماریدکوراسیوندکوراسیون داخلیرزومه معماریرویدادهای معماریساختمانساختمان ناماروسازمان نظام مهندسیسبک های دکوراسیون داخلیسبک های معماریطراحی داخلیفلسفه معماریمسابقات معماریمصاحبه معماریمعمارانهمعماریمعماری نامارومیراث فرهنگینظام مهندسیوبینار معماری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *